Tüm Kategoriler

  • Tüm Kategoriler
  • PERAKENDE HURMA
  • KOLİ HURMA
  • TOPTAN HURMA

Hurmanın Faydaları

Hurma, Allah'ın Kuran'da pek çok ayetle haber verdiği, cennet nimetleri arasında "essiz-hurma" (Rahman Suresi, 68) ifadesiyle nitelendirdigi bir meyvedir. Allah'ın Kuran'da bildirdiği bu meyve incelendiğinde, pek çok önemli özelliği olduğu ortaya çıkmaktadır.
Bas (zihin, Dimag, beyin); Hurma bastan baslamak üzere vücudumuzun bir çok organina elle tutulur gözle görülür tesir icra eder. Beynimizin fosfora ihtiyaci vardir. Bu da hurmada bol miktarda bulunmaktadir.
Sinir sistemi:Hurmanın en etkili oldugu diger bir saha da sinir sistemimizdir. Müthis dinlendirici bir özelligi vardir. Hurma da B1- B2 vitaminleri bulunmaktadir. Bunlarda zihni ve sinir sistemnini dinlendirici özellige sahiptirler.
Gözler: Hurma gözleri kuvvetlendirir. Hurma A vitamini ihtiva ettiğinden hurma yiyenlerde özellikle gece körlügü ve diğer göz zaafiyetleri olmaz.
Kulak; Hurma ihtiyarliktan mütevvelit kulak uğultusu duyma zafiyeti gibi kulak rahatsızlıklarında da faydalıdır..
Gögüs; En iyi gögüs ilaci hurmadir. Hurma balgama ve nefes borusuna, öksürüge çok iyi gelmektedir. Seker oranini ayarlayan tek meyvedir . Kan damarları; Hurma kan damarlarini yumusatir. Günümüzde damar sertligi denen seyi engeller. Ayrica kani temizler ve tansiyonu düzenler. Kolesterol: Kahve ve yag kandaki kolesterolün yükselmesinde etkendirler. Araplar bol miktarda kahve yag yerler Fakat laboratuar arastirmalarinda görülmüstür ki Araplarda bu hastaliktan eser yok. Çünkü kahve ve diger yiyeceklerin yaninda mutlaka hurma vardir. Hurma kolesterole geçit vermiyor.
Bel Ağrısı; Hurma bel ağrılarına iyi gelir, bel ağrsını hafifletir.
Böbrek ve mesane: Hurma böbreklerin yıkanmasına yardim eder. Böbreklerin çalışmasını kuvvetlendirir. Mesane ve böbrek iltihabina sifa verir. Hurmanin suyu böbrek taslarini da yok eder. 6-7 hurma parçalanarak bir bardak suya konur birkaç saat sonra süzülür isitilarak günde iki defa içilir. Bu 15 gün yapilirsa böbrek taslarini yok eder.
Karaciger; Hurma B1, B2 vitaminlerinin bir arada bulunmasindan dolayi karacigeri kuvvetlendiriyor. . Ayni zamanda safra tasini da yok eder.
Mide ve bağısaklar: Kişi ishal olduğu veya kustuğu zaman vücut çok su, tuz, potasyum, sodyum ve glikoz kaybeder. Hurmada ise bu unsurlardan bol miktarda bulunur. Böyle durumlarda hurma suyu hazirlanir, ondan kafi miktar alinirda kaybedilen mineraller ve güç telafi edilmis olur. Karında bulunan asalaklar için de hurma faydalıdır. Hz. Ali efendimizden rivayet edilen bir sözde “kim her gün sabah aç karına yedi hurma yerse karnındaki zararlılari öldürür.” buyuruluyor.
Basur; Hurmayı yemeye devam etmek yani sürekli yemek basuru engeller. Basuru olanlara da siddetinin hafiflemesine sebep olur.
Kanser; Hurmayı devamli yemek kansere yakalanmamanın en önemli sebeplerindendir. Hurma magnezyum ihtiva ettiğinden kansere mani dir. Devamlı hurma yeyen Araplarda kanser vakası pek görülmemektedir.
Emzirme ; Çocuklu kadınların sütünün çoğalması için hurma yenmelidir. Hurma süt hormonlarını harekete geçirir ve sütün çoğalmasını sağlar.


Altın Neva Hurma © 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.

#